Wiele osób zastanawia się którą z metod pielęgnacji skóry wybrać. Marzymy, by nasza skóra zawsze wyglądała młodo, promiennie, była odżywiona i napięta. Aby móc odpowiedzieć na powyższe pytanie, trzeba poznać mechanizmy działania mezoterapii jak i kremów.

Wszechstronność mezoterapii.

Mezoterapia jest zabiegiem niezwykle wielokierunkowym, a jej działanie bardzo szerokie. Rozróżniamy mezoterapię bezigłową, mikroigłową oraz igłową. Każda z metod ma na celu dostarczenie naszej skórze aktywnych substancji odżywczych. Metody te jednak różnią sposobem podania preparatów.

Mezoterapia bezigłowa wykorzystuje w swoim działaniu prąd o wysokiej częstotliwości, który otwiera w naszej skórze kanały hydrofilowe. Dzięki temu substancje aktywne mają możliwość wniknięcia w głąb skóry. Trzeba dodać, że mezoterapia bezigłowa jest znacznie mniej skuteczna od dwóch pozostałych rodzajów mezoterapii – igłowej i mikroigłowej, gdyż substancje aktywne nie mają możliwości wniknięcia tak głęboko jak w przypadku iniekcji.

Mezoterapia mikroigłowa i igłowa.

Mezoterapia mikroigłowa w naszych gabinetach jest wykonywana medycznym urządzeniem Dermapen 4.0. Specjalnymi, jednorazowymi kartridżami z igłami nakłuwamy skórę powodując jej mechaniczne uszkodzenie, a przy tym podając koktajl odpowiednio dobrany do problemu i skóry pacjenta.
Mezoterapia igłowa natomiast jest to iniekcyjne podanie – za pomocą igły i strzykawki, koktajlu dobranego do potrzeb pacjenta.
W przypadku mezoterapii igłowej i mikroigłowej preparaty aktywne podajemy nakłuwając naszą skórą, a samo uszkodzenie mechaniczne zapoczątkowuje w niej procesy regeneracyjne i naprawcze. Poprzez nakłucia koktajl dociera do skóry właściwej, w której to znajdują się fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny.

Krem czy wniką w głąb skóry?

Trzeba podkreślić, że wnikanie kremu w głąb skóry to proces niezwykle złożony. Skóra ze względu na swoją budowę warstwowa, a także funkcję jaką pełni- czyli ochrony przez czynnikami zewnętrznymi przepuszcza tylko wybrane substancje. Warto dodać, że kremy zawierające substancje zamknięte w liposomach, posiadające ceramidy mają nieco zwiększoną przepuszczalność. Liposomy, jak i ceramidy są swoistymi nośnikami substancji aktywnych. Większość kremów jednak kończy swoje działanie na poziomie naskórkowymi i nie przenika głębiej.

Przeczytaj również:  Czym jest cellulit? Sposoby walki z "pomarańczową skórką" - dieta, aktywność fizyczna, zabiegi wspomagające.

Mezoterapia czy krem – Co wybrać?

Wnioskiem bezsprzecznym jest fakt, że substancje aktywne zawarte w kremach nigdy nie będą miały takiej przenikalności jak podczas zabiegu mezoterapii.
Najlepszym jednak rozwiązaniem jest łączenie obu metod- mezoterapii, aby zadbać o głębsze warstwy skóry, na poziomie skóry właściwej, a także kremu, który zregeneruje naskórek i zadba o warstwę hydrolipidową. Warto wspomnieć, że stosowanie na co dzień odpowiednio dobranej pielęgnacji w postaci kremu jest niezwykle istotne, ale nie zastąpi zabiegu mezoterapii, który jest w stanie przebudować naszą skórę i zadbać o nią „u podstaw”.