Z tego artykułu dowiesz się:
Depilacja laserowa – Zasada działania lasera do depilacji
Istota zabiegu epilacji laserowej jest trwałe uszkodzenie struktury włosa, odpowiedzialnej za jego wzrost. Zabieg opiera się o zjawisko selektywnej fototermolizy, która oznacza selektywną destrukcja termiczna tkanek za pomocą ciepła wytworzonego na skutek przyjęcia odpowiednio dużej energii świetlnej. Efekt termiczny wywołany w strukturze docelowej zależny jest od stopnia wysycenia specyficznym chromatoforem. W przypadku epilacji takim chromatoforem jest melanina.
Trwałemu zniszczeniu ulegają jedynie włosy, które są aktualnie w fazie anagenu, czyli fazie wzrostu.
Warto wspomnieć, że epilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym, W trakcie zabiegu zostaje podgrzana macierz włosa, a tkanki otaczające pozostają nienaruszone. Dodatkowo laser posiada chłodząca głowicę, co zapewnia komfort dla pacjenta.
Depilacja laserowa – Częstotliwość wykonywania zabiegu epilacji laserowej
Zabiegi epilacji laserowej to bezsprzecznie najlepsza metoda pozbycia się niechcianego owłosienia, ale warto dodać, że są to zabiegi seryjne. Ze względu na to, że laser niszczy jedynie struktury włosa będące w fazie wzrostu, czyli anagenu, nie jest możliwe usunięcie owłosienia na jednej wizycie. Również zachowanie odpowiedniego czasu i systematyczności w zabiegach mają wpływ na efekty końcowe epilacji laserowej.
Włosy na różnych częściach ciała rosną w różnym tempie, w związku z tym zabiegi epilacji laserowej w zależności od części ciała wykonujemy w różnych odstępach czasowych.
- W miejscach gdzie włosy rosną szybciej (górna warga, kark) – zaleca się wykonywanie epilacji nawet co 4 tygodnie.
- W miejscach, gdzie włosy rosną nieco wolniej (plecy, nogi) – zaleca się wykonywanie epilacji co 6- 8 tygodni.
- W górnych partiach ciała, bikini czy na pośladkach epilację zaleca się wykonywać co 6 tygodni.
W serii zabiegowej zaleca się minimum 5 zabiegów na daną partie ciała. Rekomenduje się jednak większa ilość zabiegów: 6-8, lub więcej w serii na wybrany obszar – taka ilość gwarantuję niemal całkowite pozbycie się owłosienia.
Należy wspomnieć, że epilacja to trwała metoda usuwanie niechcianego owłosienia, jednak nie oznacza, że pojedyncze włoski po jakimś czasie nie pojawią się znowu. Będą one delikatne i słabe, wówczas zaleca się wykonanie tzw. zabiegu przypominającego, aby móc dalej cieszyć się gładką skórą.